November 1989: Kto nám ukradol slobodu rozhodovať?

Autor: Občianske združenie Priama demokracia | 17.11.2015 o 8:24 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  1109x

Kto rozhoduje, má moc. V novembri 1989 občianky a občania privítali na námestiach svoju ukradnutú slobodu a jej podstatnú súčasť: slobodu rozhodovať. Ňou odstavili od moci pôvodcu krádeže: totalitný diktátorsky režim.

Ľud SR sa však onedlho opäť ocitol bez ústavnej a zákonnej moci slobodne rozhodovať o dôležitých spoločenských veciach v obci, kraji a krajine vďaka tomu, že najdôležitejší nástroj demokracie – referendum – je nefunkčný. Strata slobody rozhodovať je najväčším dlhom novembrovej revolúcie 1989. Občania sa znovu ocitli v stave frustrácie, bezmocnosti a nezáujmu o veci verejné, kým ich zástupcovia majú ešte väčšiu moc a faktickú beztrestnosť. A to platí do dnešných dní. Ako splatiť tento dlh, občianky a občania? Je tu riešenie?

Občania čoskoro prišli nato, že okrem jedinej možnosti raz za štyri roky v deň volieb zástupcov do parlamentu a zastupiteľstiev nemajú skutočne žiadne rozhodovacie právomoci. Tie zostávajú plne v rukách ich volených zástupcov.

Vďaka osamostatneniu Slovenska v roku 1993 sa síce do Ústavy SR dostali niektoré prvky priamej demokracie a jej najdôležitejší nástroj: referendum, avšak za podmienok, ktoré ich odsúdili dopredu na nefunkčnosť. Za 23 rokov prebehlo len jedno jediné platné celonárodné referendum, žiadne krajské a 20 platných obecných referend pri celkovom počte 3 000 obcí! (Viac na: http://www.priama-demokracia.sk/lanky/38-informacie/260-stav-miestnych-krajskych-a-celotatnych-referend-na-slovensku-po-23-rokoch.html).

SLOBODNÉ ROZHODOVANIE: REFERENDUM

Slobodná vôľa umožňuje voliť, teda slobodne sa rozhodovať medzi niečím, čo je schopnosť slobodne konať  sám za seba. Ak nerozhodujem, konajú za mňa iní. Tým sme sprevádzaní po celý náš život, nielen pri každom našom osobnom životnom kroku, ale aj v rodine, obci, meste, kraji, krajine, či zväzku krajín.

Slobodné rozhodovanie umožňuje v plnej miere jediný nástroj na vykonávanie vôle ľudu: referendum. Referendum je možnosť jedinca slobodne voliť, teda slobodne sa rozhodovať a slobodne konať sám za seba. Súčet väčšiny hlasov v referende vytvorí záväzne platný výsledok pri hlasovaní vo svojej obci, kraja, krajine či zväzku krajín. Zmeniť sa dá opäť len referendom.

2012

Ďalšie prelomové obdobie nastalo v roku 2012. Zverejnenie uniknutého spisu SIS zvaného Gorila začiatkom roka plne potvrdilo škandálne a korupčné správanie  zvolených zástupcov a lídrov politických strán ovládaných finančnými skupinami. Desaťtisíce nahnevaných ľudí niekoľko mesiacov opäť protestovali v mrazivých uliciach a na námestiach.

Aktívni občania si konečne uvedomili, že skutočný obrat je legálne možný jedine dosiahnutím sfunkčnenia referenda. Takto vznikla občianska iniciatíva Dvojpeticia za lepšie Slovensko. (viď bližšie: http://www.peticiazalepsieslovensko.sk) Jeden z jej iniciátorov bolo občianske združenie Priama Demokracia (OZPD), ktoré vzniklo v tom čase.

AKO SPLATIŤ NAJVÄČŠÍ DLH NOVEMBROVEJ REVOLÚCIE 1989?

Aj keď sa v tom čase nepodarilo získať dostatočný počet podpisov, naše občianske združenie - a dúfam, že  ani iných aktívnych občanov a občianske združenia -  to neodradilo od toho, aby sa naďalej snažili splatiť dlh z novembrovej  revolúcie 1989: legálnou cestou umožniť občanom skutočne slobodne rozhodovať cestou všeľudového hlasovania: referenda.

Terajšie zákony vyžadujú, aby celoštátne referendum bolo vyhlásené buď na základe rozhodnutia NR SR alebo ho vyhlási prezident SR, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov. Táto požiadavka je takmer likvidačná, lebo je mimoriadne ťažké na základe občianskej iniciatívy vyzbierať také veľké množstvo podpisov.

Aj keď sa to podarí, ďalšie podmienky sú podobne likvidačné: Výsledky referenda sú platné len vtedy, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Podmienka nadpolovičnej účasti sa pritom vôbec nevzťahuje napr. na parlamentné voľby.

POŽADOVANÉ ZMENY ZÁKONOV

Je preto nevyhnutné, aby boli zmenené zákony, ktoré riešia podmienky, za ktorých je možné vyhlásiť konanie referenda, predovšetkým zrušenie podmienky, aby sa  zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Podobne, pri petícii občanov (obyvateľov) podstatné zníženie počtu potrebných podpisov oprávnených voličov.

Je tu však spoločenská objednávka?

To bude záležať na slobodnom rozhodnutí každého z nás: či chcem byť otrokom alebo zvrchovaným občanom a občiankou.

Úspech zrejme spočíva vo vytvorení Aliancie z občianskych organizácii, perfektnej príprave projektu a kampane a vzbudení záujmu občianok a občanov pravdivou a dostatočnou informačnou kampaňou o tom, čo znamená priama demokracia a jej nástroje, vrátane referenda.

PRAVDIVÉ INFORMOVANIE O PRIAMEJ DEMOKRACII

Vzdelávacia a informačná činnosť je jedna z hlavných úloh občianskeho združenia Priama Demokracia. Mala by sa uskutočniť trvalými sériami vzdelávacích a diskusných stretnutí s verejnosťou a prizvanými odborníkmi na priamu demokraciu,  médiami a inštitúciami, pracovníkmi TV a rozhlasu, syndikátu novinárov, spolku spisovateľov, asociácie učiteľov, pracovníkov obecných zastupiteľstiev, odborových zväzov, SAV,  politikov a ďalších záujemcov.

Vítame všetkých, ktorí by sa na týchto úlohách radi podieľali a pomohli šíriť ideu priamej účasti občana na rozhodovaní o všetkých otázkach verejného záujmu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?