Voľby 2016: Tip pre nevoličov a nerozhodnutých, prečo predsa voliť a koho

Autor: Občianske združenie Priama demokracia | 29.2.2016 o 9:28 | (upravené 2.4.2016 o 9:47) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  1073x

Dopracovať sa k účinnému a na faktoch založenému tipu, prečo predsa ísť voliť a koho, nám môžu veľmi účinne dopomôcť nasledovné skutočnosti.

Demokratizácia vyjadruje stav zdokonaľovania zvrchovanej vlády ľudu, občanov, a vykonávacieho nástroja ich moci: občianskej iniciatívy a referenda nevyhnutného k rozhodovaniu o dôležitých spoločenských veciach v obci, kraji a krajine.

Merateľnosť demokratizácie poskytuje Štatistický úrad SR. Za 23 ročnú dobu samostatnosti Slovenska uvádza jedno platné celoštátne referendum zo siedmich, neuskutočnilo sa žiadne krajské (VÚC) referendum, pričom  o konaní miestnych referend nevedie žiadne údaje, lebo mu to zákon nepredpisuje. Štúdia občianskeho združenia Priama demokracia o Stave referend 1993-2016 hovorí o 23 platných miestnych referendách zo 63 (pri 3000 obciach) za 23 rokov. Bilancia 1 : 0 : 23 ukazuje na príčinu nefunkčnosti inštitútu referenda:  zákon vyžaduje príliš vysoký počet podpisov pod petíciu na vyvolanie referenda a tým, že platnosť referenda je podmienená nadpolovičnej účasťou voličov na referende. 

Aby proces demokratizácie mohol pokračovať, je potrebné urobiť zásadné zákonné zmeny v ústave a v príslušných zákonoch k sfunkčneniu týkajúcich sa zrušenia kvóra účasti na hlasovaní a výrazného zníženia počtov podpisov pod petíciu potrebnú na vyvolanie referenda.

Tieto zmeny je možné uskutočniť v parlamente, alebo občianskou iniciatívou v referende.

Štatistické údaje NR SR za volebné obdobie 2012-2016 registrujú 11 referendových návrhov zákonov, z toho deväť skutočne aj vedú k jeho sfunkčneniu. Z návrhov a hlasovaní vyplýva, kto zo zákonodarných poslancov inicioval zákony, ktorá parlamentná politická strana, hnutie a ich poslanci, či nezávislí poslanci, hlasovali za ne a boli ochotní svojimi hlasmi podporiť demokratizáciu Slovenska. 

CELOŠTÁTNE REFERENDUM

Skupina poslancov NR SR z klubu OĽaNO predložila vo volebnom období 2012-2016 opakovane päť návrhov na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov:  zrušením účasti nadpolovičnej väčšiny voličov v celoštátnom referende. V hlasovaní č. 124  (pozri graf č.1) z roku 2012 získal návrh celkovo 25 hlasov, chýbalo 65 hlasov, aby prešiel.

Návrh sa v nasledujúcich rokov 2013-2016 opakovane predkladal týmito poslancami či už s doplnením o zníženie počtu podpisov pod petíciu, alebo pre povzbudenie poslancov kompromisným návrh so znížením účasti voličov na 20%. Neprešiel ani v hlasovaní č. 266 , hlasovaní č. 240 , hlasovaní č. 154 a hlasovaní č. 358 .

MIESTNE A KRAJSKÉ (VÚC) REFERENDUM

Skupina poslancov NR SR z OĽaNO, SAS a nezaradenej poslankyne Jany Žitňanskej vo volebnom období 2012-2016 navrhla zníženie podpisov pod petíciu pre vyhlásenie miestneho referenda z 30% na 20%, krajského z 30% na 10%, zrušenie účasti nadpolovičnej väčšiny oprávnených voličov, vydaním zákona  ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR  č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch). V hlasovaní č. 174 (pozri graf č.2) získal návrh 30 hlasov, chýbalo 40 hlasov, aby prešiel. Opakovane bol predložený k hlasovaniu č. 106  v roku 2014, kedy získal 38 hlasov a chýbalo len 28 hlasov ochotných poslancov, aby návrh zákona prešiel.

Taktiež neprešiel návrh zákona o záväznej platnosti referenda v  hlasovaní č. 426 , hlasovaní č. 427 v roku 2015.

Ústava SR v čl. 2, ods.1 na jednej strane zaručuje zvrchovanú štátnu moc občanom a jej priame vykonávanie, ale na druhej strane ju popiera nefunkčnými zákonmi. Len sfunkčnené referendum a primeraná osveta v spoločnosti umožní pokračovať v demokratizácii Slovenska a zabráni diktatúre zvolených zástupcov. Otázka na nás znie: chceme žiť ako otroci v diktatúre, alebo ako zvrchovaní občania v demokracii?

Z grafov vyplýva, že dve strany OĽaNO a SaS plne podporujú sfunkčnenie referenda a majú to tiež vo volebnom programe. Z nových kandidujúcich politických strán len SKOK a PRIAMA DEMOKRACIA plne podporujú sfunkčnenie referenda a prehlasujú to vo svojich volebných programoch.

Tip prečo a koho voliť tu máme. A ak máte stále vnútorný odpor nezabúdajte na príslovie: Nebráň čertovi konať dobro.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?