Summit EÚ: Občania požadujú demokratickú Európsku úniu - TERAZ!

Autor: Občianske združenie Priama demokracia | 19.9.2016 o 10:29 | Karma článku: 2,78 | Prečítané:  502x

58,923 občanov z celej EÚ požaduje od politických predstaviteľov únie, aby úniu spravili demokratickejšou a transparentnejšou. 

Pri príležitosti summitu v Bratislave a diskusií o budúcnosti Európskej únie po Brexite, Democracy International zaslala všetkým 27 predstaviteľom štátov a vlád medzinárodnú petíciu "Postavte sa za demokratickejšiu Európu – TERAZ!". Petícia je súčasťou kampane Democracy International za nový konvent EÚ v súlade s článkom 48 Lisabonskej zmluvy.

Súbežne so summitom EÚ 16. septembra, Democracy International v Bratislave v spolupráci s občanmi vybudovala "Dóm pre demokraciu", v ktorom v priebehu dvoch dní, 15-16.9.2016, mali možnosť novinári a občania transparentne diskutovať o budúcnosti EÚ.

"Nikdy nebola  kríza v Európskej únii tak veľká ako dnes. Dokonca aj predseda Európskej komisie Juncker hovorí o "existenčnej kríze Európskej únie" - výraz, ktorý nebol nikdy použitý za posledných 70 rokov. Predstavitelia EÚ sa však starostlivo vyhýbajú pomenovať hlavný problém, ktorým je nedostatok demokracie v EÚ. Namiesto podkopávania štátnych demokracií sa Európska únia musí stať novým staviteľom demokracie, hnacou silou nadnárodnej demokracie, ktorá je schopná scivilizovať nadnárodné trhové sily v záujme ľudí a prírody”, požadoval Andreas Gross švajčiarsky odborník na demokraciu, ktorý dnes prezentoval v Dóme pre demokraciu spôsoby, ako urobiť EÚ demokratickejšou.

Petícia Democracy International "Postavte sa za demokratickú Európu – TERAZ!" vyzýva na začatie demokratického Konventu o budúcnosti Európy, podľa článku 48 Lisabonskej zmluvy, ktorý stanovuje podmienky pre toto ústavné zhromaždenie. Konvent by bol príležitosťou pre politikov, občanov a občiansku spoločnosť určiť podmienky a požiadavky na budúcnosť Európskej únie spoločne. Democracy International ďalej požaduje, aby všetci občania EÚ mali následne možnosť hlasovať o výsledkoch týchto rokovaní v celoeurópskom referende.

 

 

"Európska únia založená na množstve neprehľadných zmlúv schválených často v rozpore s vôľou občanov jednotlivých krajín stratila svoju príťažlivosť a silu. Tieto zmluvy by mali byť nahradené skutočnou európskou federalistickou demokratickou ústavou, v ktorej oslabované štátne demokracie by mali byť posilnené a národy Európy by mali dostať možnosť určovať a vetovať európsku politiku ako aj rozdelenie právomocí. Nová ústava je jedinou cestou vpred, ako transnacionalizovať EÚ, a ako taká by mala byť ratifikovaná dvojitým celoeurópskym referendom. Je to jediný spôsob, ako pre európskych občanov zabezpečiť politické, kultúrne a sociálne práva, ktoré Európska únia v čase globalizácie tak zúfalo potrebuje", hovorí Andreas Gross na záver.

Táto snaha Democracy International a občanov EÚ je viac ako symbolická či sympatická, nakoľko jedna z jej  iniciatív zavedenia  Európskej občianskej iniciatívy, bola nakoniec úspešne uskutočnená, ako práva občana EÚ navrhovať zmeny v EÚ a ostáva už len uskutočniť právo občana EÚ  nielen iniciovať, ale aj spolurozhodovať o dôležitých veciach v celoeurópskom referenda.

Autor článku: Cora Pfafferott z Democracy International,

upravil Paul Pirovits  z o.z. Priama Demokracia

 


- Alternative EU family photo: Citzens demand a democratic Europe - now! in the "Dome for Democracy", Bratislava Summit
http://www.democracy-international.org/file/2016-09-16-alternative-family-photo-bratislavasummitjpg

- Citizens marching for a Democratic Europe - Now! in front of Bratislava Castle, http://www.democracy-international.org/file/2016-09-16-march-democratic-europe-nowjpg

- Citizens delivering the signatures at the gate of Bratislava Castle, http://www.democracy-international.org/file/2016-09-16-signature-delivery-1jpg 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?